Lemezismertető: Acoustic Poetry

acoustic-poetry-album 2025.01.31.

Henk te Veldhuis, Bridge Guitar Reviews

Szabó Sándor magyar akusztikus gitáros pályája 1980-ban kezdődött. Klasszikus, jazz és improvizatív zenei tanulmányait követően célja az volt, hogy külföldön játsszon, mivel Magyarországon nem volt hagyománya az akusztikus gitárzenének. Így Szabó Sándor a világ más részeire összpontosított, ahol sikerrel lépett fel.

Zenéje a klasszikus, a magyar népzene és a keleti zene ötvözetét képviseli. Koncertjein számos gitárt használ, például 16 és 8 húros basszusgitárt is. Az Acoustic Music Records több CD-jét is kiadta. Legújabb albuma, az Acoustic Poetry, amely baritongitáron szólal meg, nemrég jelent meg.

A legtöbb kompozíciója elmélyült, meditációs hangulatokat idéz meg, és hangpalettáival mély, spirituális karaktert fest a hallgató elé. Műveit gyakran a természet inspirálja, például a Walk, a Valley of Shades és a The Rain Makers Suite.

Az új zenei dimenziókra való nyitottságot és egyfajta kíváncsi lelkesedést igényel a hallgatótól. Ha ezeknek a kritériumoknak megfelel, akkor varázslatos hangutazásokkal találkozik, amelyek nyugtató és elgondolkodtató karakterűek, lebilincselő zenei költészet formájában megírva. Szabó Sándor egyedülálló és kiváló művész a gitár világában, aki a zenei stílusok széles ismeretéből merítve képes lenyűgöző hangulatokat teremteni. Kiváló technikája és új zenei megközelítése révén teljesen magával ragadja a hallgatót.

Patrick Ragains ismertetője

A CD-n hallható zene egyre inkább magával ragad. Az egyik kivételével minden számban a magyar gitáros, Szabó Sándor egy egyedi készítésű Lakewood baritongitáron játszik, olyan hangolásokkal, amelyek akár a kontrabasszus A hangig is lemennek. A Walk, az Equation of the Existence és több másik szám Pat Metheny baritongitáros játékát idézi a One Quiet Night című albumról.

A The Silence of Your Soul egy énekes-dalszerzői érzékenységgel indít, majd egy sötét, harmonikailag feszültebb és ritmikailag szaggatott szakaszba vált, hogy aztán visszatérjen a bevezető békés hangulatához. Hasonló módon váltogatja a kontrasztos hangulatokat a Autumn in California című számban is.

Szabó két hosszabb szvitet, a The Rainmaker’s Suite-et és a Hungarian Folk Ballads-t használ arra, hogy zenei ötleteket fejlesszen tovább, és hosszabb időn át vizsgáljon különböző textúrákat. Kellemes hangzásbeli kontrasztként a CD zárószámában, a South Korean Landscape-ben egy 21 húros kínai guzhengen játszik.

Szabó Sándor hosszú múltra tekint vissza mind szóló-, mind együttesekben játszó gitárosként. Az Acoustic Poetry című album nemcsak meglévő hallgatói körét fogja kielégíteni, hanem számos új rajongót is szerezhet számára.